Годишни награди АПОБ

АПОБ е независима неправителствена организация, посветена на развитието и подкрепата на професионалистите в озеленяването. Основната ѝ мисия е да насърчава качеството и устойчивостта в изграждането, оформянето и поддържането на озеленени площи, като защитава интересите на своите членове, утвърждава етични стандарти и повишава доверието в сектора. Водени от желанието ни да изнесем работата си още едно стъпало нагоре и да обединим всички професионалисти в бранша, ние от АПОБ с гордост обявяваме старта на националния конкурс „Годишни награди на АПОБ“, който има за цел да отличи най-добрите постижения, проекти и професионалисти в сферата на озеленяването и ландшафтната архитектура.

Конкурсът е създаден, за да вдъхнови иновации, да повиши стандартите в бранша и да даде заслужено признание на тези, които с труда си правят България по-зелена, красива и устойчива.

Запознайте се с категориите и критериите за участие в конкурса:

КАТЕГОРИИ:

  1. ОБЩЕСТВЕНИ ПАРКОВЕ И ГРАДСКИ ГРАДИНИ
  2. ЗЕЛЕНИ ПЛОЩИ КЪМ МНОГОФАМИЛНИ ЖИЛИЩНИ СГРАДИ
  3. ЧАСТНИ ГРАДИНИ
  4. ЕКОЛОГИЧНИ И УСТЙЧИВИ ПРОЕКТИ И ИНТЕРАКТИВНИ ПРОСТРАНСТВА
  5. ТЕМАТИЧНИ И БОТАНИЧЕСКИ ГРАДИНИ, ИСТОРИЧЕСКИ ПАРКОВЕ
  6. ЗЕЛЕНИ ПОКРИВИ И ВЕРТИКАЛИ ГРАДИНИ
  7. ИНДУСТРИАЛНИ ЗЕЛЕНИ ПРОСТРАНСТВА
  8. ЗЕЛЕНИ РЕШЕНИЯ ЗА ИНТЕРИОРА, ЗИМНИ ГРАДИНИ

КРИТЕРИИ:

1. ЕСТЕТИКА НА ПРОСТРАНСТВАТА:  *Визуална привлекателност: Хармония на цветовете, текстурите и формите на растенията. *Дизайнерска оригиналност: Творчески подход към озеленяването и иновативност в дизайна. * Сезонност: Как обектът изглежда през различните сезони и дали има цветя, които цъфтят през цялата година.*Интеграция в околната среда: Озеленяването в хармония със съществуващата архитектура и пейзаж.

  2. ФУНКЦИОНАЛНОСТ:  * Използваемост: Функционалност на пространството за посетителите (пътеки, места за сядане, детски площадки и т.н.). * Ергономия: Лесен достъп и комфорт при ползване на зеленото пространство. * Разнообразие на зоните: Разпределение на различни функционални зони (отдих, игри, социализация и т.н.). *Ресурси: Приложена технология

3. ГРИЖА ЗА ОКОЛНАТА СРЕДА: *Устойчивост: Използване на устойчиви и местни растения, които не изискват прекомерно поливане и поддръжка. *Биоразнообразие: Как проектът подпомага местната екосистема и биоразнообразието (птици, пчели, насекоми и др.). *Използване на природни ресурси: Управление на дъждовни води, Рециклиране и управление на отпадъците, природосъобразни материали
*Шумозащита: растителността води до намаляване на шума и създава по-спокойна среда;

4. СОЦИАЛНА ОТГОВОРНОСТ: *Социална значимост: Озеленяването като фактор за подобряване на качеството на живот в района, отговарящо на нуждите на общността. *Образователна стойност: Възможности за обучение и информираност на посетителите за видовете растения и устойчиви практики. *Инклузивност: Достъпност на пространството за хора с различни физически възможности.

5. КАЧЕСТВО НА ИЗПЪЛНЕНИЕТО:  *Техническо изпълнение: Качество на работа, издръжливост на използваните материали, качество на насажденията и озеленителните елементи. *Поддръжка: Лесна  поддръжка и дългосрочна устойчивост на проекта. *Спазване на стандартите: Съответствие с националните и международни стандарти за озеленяване и ландшафтен дизайн.

ФОРМА за участие в конкурса:

* ИЗИСКВАНИЯ: Формат: JPEG или PNG / Размер на файл: до 1 MB / Брой изображения: максимум 10
    * ИЗИСКВАНИЯ: 1 видео до 30сек / Качете видеото си на платформа от типа: dox.bg; WeTransfer; Dropbox; TransferNow и приложете линка